Cast & Creative Team

Director & Translation
Bill Bankes-Jones

Executive Producer
Sheelagh Barnard

Project Co-ordinator
Caroline Campbell

Lighting Designer
Robert B. Dickson

Beppe/Arlecchino
Alasdair Elliott

Toni/Taddeo
Robert Hayward

Silvio
Samuel Dale Johnson

Assistant Director
Lissa Lorenzo

 

Movement Director
Alex McCabe

Set & Costume Designer
Tim Meacock

Nedda/Columbina
Anna Patalong

General Director, Scottish Opera
Alex Reedijk

Canio/Pagliacci
Ronald Samm

Conductor
Stuart Stratford

Production Manager
Amy Wilson

Chorus

Aidan Artymiuk, Aileen Livingstone, Alan Coleman, Alice McBride, Alison Campbell, Alison Reid, Angela Anderson, Angela Estrada **, Anna Ludwig, Anne Hannigan, Anne Martin **, Barbara Purvis **, Boris Pichotka, Carol Turner **, Caroline M Neil, Caz Cockburn, Cerys MacGillivray, Christian Schneeberger *, Declan Mccosker *, Eileen McCartin, Elaine Loch, Emily Brown, Esther Heron, Evelyn Laurie, Frances Morrison-Allen *, Francesca Latif **, Francisca Paiva **, Fraser Cunningham, Fraser Simpson *, Helen Stephen, Helena Brackenridge, Hugh Carmichael, Izzy Gardner, Jac Rundell, Jane Monari *, Janice Lacey **, Jeanette McLeod, Jonathan Sedgwick *, Joy K Fleming *, Joyce Harkin, Karen Nelson, Kathie Pearson **, Kathy O’Donnell, Kevin Keay, Lesley Webster, Liz Cuthbertson, Liz Lumsden *, Margaret McGregor, Margaret McMillan **, Marilyn Young, Mark Watson, Mathew Oliver, Moira Campbell, Natasha Guinnessy **, Pat Martin, Patrick Kelly, Pauline Macrae, Philip Gaskell, Philip Gault *, Raymond Armstrong *, Richard Scott **, Roger Topping, Ronnie Lamont, Sandra Haxton *, Sandy Lightbody, Sarah Boyd, Sarah Shorter *, Simon Hannigan **, Sinead McAree, Skye Docherty, Sophie Leighton, Steven Faughey *, Stuart Haughey, Susan Langridge, Val Whyte, Zem Moffat

* Professional Chorus Member
** Dancer

Children’s Chorus

  Adam Crawford, Aeronwy Gault, Amy Leitch, Ben Sloan, Dhruv Shenoy, Diya Shenoy, Euan Kemp, Ethan Kerr *, Fergus Wood, Kai Kerr, Lana Turner, Millie Goldrick *, Mollie Quinn, Richa Nayak, Wilfie Porteous

* Team Leader

The Orchestra of Scottish Opera

Leader: Anthony Moffat

First Violins
Anthony Moffat
Frances Pryce
Katie Hull ***
Tim Ewart
Sharon Haslam
Sian Holding
Michael Larkin
Elspeth Berry
Stephanie Brough
Julia Lungu
Elaine Wilson
Katrina Bateman

Second Violins
Angus Ramsay *
Giulia Bizzi
Liz Reeves
John Robinson
Helena Zambrano Quispe
Malcolm Ross
Kirsty Orton
Nicola Connell
Paul Livingston
Shona Dysart

Violas
Lev Atlas *
Rachel Davis
Mary Ward
Shelagh McKail
Alison Hastie
Ian Swift
Emma Connell-Smith
Anja Ormiston

Cellos
Leonie Adams **
Marie Connell
Sarah Harrington
Aline Gow
Susan Dance
Andrew Huggan

Double Basses
Peter Fry *
Tom Berry
Christopher Freeman
May Halyburton

Flutes
Richard Blake *
Lee Holland
Ewan Robertson

 

Piccolo
Ewan Robertson

Oboes
Amy Turner *
Kirstie Logan

Cor Anglais
Kirstie Logan

Clarinets
Nicholas Ross *
Janet Laird

Bass Clarinet
Lawrence Gill

Bassoons
Janet Bloxwich *
Alan Warhurst
Heather Brown

French Horns
Sue Baxendale *
David Pryce
Lauren Reeve-Rawlings
Ian Smith

Trumpets
Jason Lewis
Simon Bird
Bryan Allen

Trombones
Cillian Ó Ceallacháin *
Alan Pash

Bass Trombone
Christopher Stearn

Tuba
Craig Anderson

Timpani
Ruari Donaldson *

Percussion
Jay Allen *
Joanne McDowell
Scott Mackenzie

Harps
Saida de Lyon *
Helen MacLeod

 

* Section Principal
** Guest Section Principal
*** Assistant Leader

Children’s Chorus Chaperones: Gary Sloan, Fiona Gilchrist, Elizabeth Tonner

Audio Describer: Jonathan Penny

Pre-show Entertainers: Bubbles by The Big Top; Punch and Judy performed by Bo the Clown; Ross McRae, Magician; St James Handbells; Seonaid, 19-year-old donkey mare; Face painting by Stephanie of Stefftacular Designs; Trish Rundell as Madame Uccello

Event Suppliers: Structure by Amazing Tents , Marquee by Baillies , Security by Securigroup, Fencing by f4f Event Services Ltd, Portacabin by Elliott, Generated power by Paragon Power Services, Trackway by Live Trackway, Catering and bar by Burger & Keg and Bianco e Nero, Toilets by Loo King Ltd

Scottish Opera Staff

Stage Management
Sophie Peel: Stage Manager
Valentino Fabbreschi: Assistant Stage Manager
Kieron Johnson: Deputy Stage Manager
Marian Sharkey: Assistant Stage Manager
Katie Todd: Running Props Chargehand

Music
Derek Clark: Head of Music
Feargus Egan: Library Assistant
Gordon Grant: Librarian
Iona Jack: Music & Chorus Administrator
Beth Jerem: Repetiteur – Community Chorus
Fiona MacSherry: Repetiteur
Flora Munro: Library Assistant

Technical & Operations
Andrew Storer: Technical Director
Katie Poulter: Technical Administration Coordinator

Stage
Ben Howell: Head of Stage
Alex Barau: Stage Technician
James Cassidy: Deputy Head of Stage
Stephen Fulton: Wingman
Zane Gray: Stage Technician
Shane Houston: Stage Technician
David Murphy: Stage Technician
Matthew Whiting: Stage Technician

Electrics
Robert Dickson: Head of Electrics
Andrew Burnside: Electrics Chargehand
Barry Mc Donald: Audio-Visual Chargehand

Orchestra
Barry Inglis: Orchestra Technician/Driver
Brian Murphy: Orchestra Technician/Driver
Heather North: Orchestra Co-ordinator

Workshop
Edd Smith: Workshop Manager
Sam Barker: Carpenter
Gordon Clements: Workshop Project Supervisor
Marian Colquhoun: Head of Props
Clara Fink: Prop Maker
Connor Gallagher: Carpenter
David Gillies: Carpenter
Kelvin Guy: Head Scenic Artist
Neil Haynes: Scenic Artist
Kenny Quinn: Carpenter
Andy Steel: Carpenter
David Young: Prop Maker

Costume
John Liddell: Head of Costume
Yolanda Brook: Costume Maker
Emma Butchart: Deputy Wardrobe Mistress
Ali Currie: Costume Cutter
Danielle Durieu: Costume Maker
Molly Finlayson: Costume Assistant
Anthea Goodman: Assistant Chorus Costume Supervisor
Natalie Hargreaves: Hair & Make-up Assistant
Sara Löfgren: Costume Cutter
Hayley McCready: Wardrobe Assistant
Kieran Macintosh: Costume Dresser
Gloria del Monte: Wardrobe Mistress
Ailsa Munro: Chorus Costume Supervisor
Ellen Murgatroyd: Elizabeth Salvesen Costume Trainee
Sofia Olander: Costume Assistant
Lorna Price: Deputy Head of Costume
Helen Radford: Costume Maker
Laurie Rankin: Hair & Make-up Supervisor
Pauline Russell: Costume Dresser
Kerrie Scullion: Hair & Make-up Assistant

Millinery by Sally-Ann Provan

Planning
Vivienne Wood: Director of Planning
Kenny Boyd: Deputy Company Manager
Caroline Campbell: Touring Manager
Sarah-Jane Davies: Head of Casting
Shuna McCallum: Planning Manager
Margaret Sloan: Auditions & Artists’ Administrator
Lynn Tonner: Company Manager
Jackie Whyte: Assistant to the Director of Planning &
PA to the Music Director

Education
Jane Davidson MBE: Director of Outreach & Education
Audrey Blake: Project Manager
Marissa Bradshaw: Project Manager
Donna Macpherson: Education Manager

Marketing & Communications
Ann Monfries: Director of Marketing & Communications
Antonia Bain: Digital Content Producer
Daisy Bartlett: Press Officer
Ian Brooke: Programme Editor
Paula Duncan: Marketing Manager
Emily Henderson: Press Manager
Emily Hood: Marketing Officer
Christine Irvine: Senior Marketing Officer
Mikey Lland: Graphic Designer
Claire Lowney: Marketing Officer
Helen Macdonald: Marketing Officer
Tess Wood: Design Manager

Fundraising
Kirsten Howie: Director of Fundraising
Rishaad Ait El Moudden: Trust Fundraising Manager
Carole Gallen: Donor Development Manager
Lorna Gibson: Events Manager
Anne Higgins: Friends Manager
Grace Lyon: Patrons Manager
Mandy McDermott: Fundraising Data Manager
Nicola Smith: Head of Donor Development

Administration, Buildings & IT
Claire Donnelly: Receptionist, Production Studios
Jean Duncan: Health & Safety Administrator
Lindsay Duncan: Receptionist, Elmbank Crescent
Morna Gourlay: Receptionist, Elmbank Crescent
Steven McBride: Maintenance Manager
Jim Murray: Maintenance Assistant
Louise Smith: Executive PA
John Somerville: Maintenance Technician

Finance
Judith Patrickson: Director of Finance
Elaine Douglas: Finance Officer
Pauline Hodgert: Finance Officer
Lorraine Kelly: Finance Officer
Stephen Wilkie-McFarlane: Finance Manager

Human Resources
Catherine Shaw: Human Resources Manager
Hazel Kirkpatrick: Human Resources Advisor
Laura Lee: Human Resources Advisor