Staff

Scottish Opera employs over 100 staff members⁠—from singers to stage managers to planning to press— to create opera of a world-class standing right here in Scotland.

Scottish Opera is based in Glasgow, at two main locations:

Administration, Marketing, Press, Graphics, Fundraising, Planning, Finance and Human Resources staff are based at:
39 Elmbank Crescent, Glasgow, G2 4PT
0141 248 4567

Our Technical and Education teams are based at:
Scottish Opera Production Studios, 40 Edington Street, Glasgow G4 9RD
0141 332 9559

General Director

  1. Alex Reedijk

Music Director

  1. Stuart Stratford

Education

  1. Jane Davidson

    Director of Outreach & Education

  2. Audrey Blake

    Senior Producer

  3. Katie Hutcheson

    Senior Producer (Maternity cover)

  4. Katie Poulter

    Executive Producer

  5. Anna Work

    Education Administrator

Electrics

  1. Robert Dickson

    Head of Lighting

  2. Andrew Burnside

    Lighting Chargehand

  3. Barry McDonald

    Lighting & Audio Visual Chargehand

  4. Neil Foulis

    LX Programmer

Facilities

  1. Steven McBride

    Maintenance Manager

  2. Jean Duncan

    Health & Safety Administrator

  3. Jim Murray

    Maintenance Support

  4. John Somerville

    Maintenance Technician

Finance

  1. Judith Patrickson

    Director of Finance

  2. Elaine Douglas

    Finance Officer

  3. Pauline Hodgert

    Finance Officer

  4. Lorraine Kelly

    Finance Officer

  5. Stephen Wilkie-McFarlane

    Finance Manager

Fundraising

  1. Nicola Smith

    Interim Director of Fundraising

  2. Rishaad Ait El Moudden

    Trust Fundraising Manager

  3. Carole Gallen

    Donor Development Manager

  4. Lorna Gibson

    Events Manager

  5. Anne Higgins

    Friends Manager

  6. Grace Lyon

    Patrons Manager

  7. Sarah McCleery

    Fundraising Support Officer

General Director's Office

  1. Mary Macconnachie

    PA to General Director and Director of Marketing & Communications

Human Resources

  1. Catherine Shaw

    Human Resources Manager

  2. Angela Higgins

    Human Resources Advisor

  3. Janine Rooney

    Human Resources Advisor (Maternity cover)

Marketing

  1. Caroline Dooley

    Director of Marketing & Communications

  2. Catriona Downie

    Head of Marketing

  3. Antonia Bain

    Digital Content Producer

  4. Paula Duncan

    Marketing Manager

  5. Christine Irvine

    Senior Marketing Officer

  6. David Kettle

    Programme Editor

  7. Mikey Lland

    Graphic Designer

  8. Helen Macdonald

    Marketing Officer

  9. Hannah Salvi

    Marketing Officer

  10. Tess Wood

    Graphic Design Manager

Music

  1. Stuart Stratford

    Music Director

  2. Derek Clark

    Head of Music

  3. Gordon Grant

    Librarian

  4. Iona Jack

    Music & Chorus Administrator

  5. Fiona MacSherry

    Repetiteur and Vocal Coach

  6. Jonathon Swinard

    Chorus Master

  7. Susannah Wapshott

    Associate Chorus Master and Repetiteur

Orchestra

  1. Jay Allen

    Orchestra & Concerts Director

  2. Georgiana Hughes

    Orchestra Coordinator (Part-time)

  3. Barry Inglis

    Orchestra Technician

  4. Heather Lynn

    Orchestra Coordinator (Maternity Cover)

  5. Noel Mann

    Assistant Orchestra Technician

  6. Brian Murphy

    Orchestra Technician / HGV Driver

Planning

  1. Vivienne Wood

    Director of Planning

  2. Kenny Boyd

    Deputy Company Manager

  3. Sarah-Jane Davies

    Head of Casting

  4. Roxana Haines

    Staff Director

  5. Shuna McCallum

    Planning Manager

  6. Dawn Rawcliffe

    Touring Manager

  7. Margaret Sloan

    Auditions & Artists' Administrator

  8. Lynn Tonner

    Company Manager

  9. Lucy Walters

    Emerging Artist Associate Producer

  10. Jackie Whyte

    Assistant to the Director of Planning and PA to Music Director

Press

  1. Emily Henderson

    Press Manager

Reception

  1. Morna Gourlay

    Receptionist, Elmbank Crescent

  2. Leeanne Murdoch

    Receptionist, Elmbank Crescent

  3. Claire Donnelly

    Receptionist, Production Studios

Stage

  1. Ben Howell

    Head of Stage

  2. Michele Altana

    Deputy Head of Stage

  3. Stephen Fulton

    Wingman

  4. Martin Wooley

    Assistant Head of Stage

Stage Management

  1. John Duncan

    Resident Stage Manager

  2. Kieron Johnson

    Resident Assistant Stage Manager

  3. Donald Ross

    Resident Deputy Stage Manager

Technical

  1. Andrew Storer

    Technical Director

  2. Joanne Daly

    Technical Hire Coordinator (part-time)

  3. David Manson

    Assistant Production Manager (Maternity cover)

  4. Liz McGowan

    Technical Administrator

Transport

  1. Brian Mitchell

    Transport Manager

  2. Archie McLaren

    Head Driver

Costume

  1. John Liddell

    Head of Costume

  2. Lorna Price

    Deputy Head of Costume

  3. Gloria del Monte

    Wardrobe Mistress

  4. Yolanda Brook

    Costume Maker

  5. Danielle Durieu

    Costume Maker

  6. Sara Löfgren

    Wardrobe Cutter and Workroom Manager

Workshops

  1. Edd Smith

    Workshop Manager

  2. Marian Colquhoun

    Head of Props

  3. David Gillies

    Carpenter & CNC Operator

  4. Gordon Clements

    Carpenter & CNC Technician

  5. Kenneth Quinn

    Master Carpenter

  6. Andrew Steel

    Workshop Supervisor

  7. Kelvin Guy

    Head Scenic Artist

  8. Neil Haynes

    Scenic Artist